Maailma päästmine üks noor korraga

„See arendab tohutult ja paneb maailma üle teisiti mõtlema. Avastad, et empaatial ja kaastundel on suur võim,“ ütleb Anna, kes on kahe aasta jooksul olnud tugiisikuks neljale noorele. MTÜ RuaCrew on tugiisikuteenust pakkunud juba aastaid ning kogemus on näidanud, et selle järgi on suur vajadus.


Mis imeloom see tugiisik on?

Kindlasti on igal inimesel juba endal ettekujutus olemas, et kes või mis see tugiisik olla võib ning mis on tema ülesanneteks. Selguse saamiseks saab välja tuua, et RuaCrew meeskonna tugiisik on vastavalt koolitatud inimene, kes pakub tuge lapsele või noorele. Miks aga noorel üldse tugiisikut vaja peaks olema? Olemas on ju pere, sõbrad, lähedased, kool ja muudki ametkonnad. Alati sellest tihtipeale ei piisa või on moodustunud sasipundar nii suur, et üksinda toimetulek käib lihtsalt ülejõu. Murekohaks võib olla koolikohustuse mittetäitmine, mõnuainete tarbimine, probleemid suhetega koolis või ka kodus jne. Piisab ühest kindlast inimesest, kellel on olemas oskused ja teadmised ja kes võib kontakti loonult noore elu muuta. Just tugiisik saab olla selliseks neutraalseks abistajaks.

Hea kontakti loomine ei käi muidugi sõrmenipsuga. Ka Anna tunnistab, et usaldusliku kontakti loomine võtab aega ja nõudis eriti just Anna endapoolset järjekindlust, kuid tulemata see ei jäänud ning kui kontakt loodud, oli võimalik alustada tööga, mis oli põnevam, kui eelnevalt arvata võiks. Noorte otsene tagasiside, et temast on abi olnud, aitab üleval hoida esialgset motivatsiooni, millest sai alguse tema soov tööd teha: kasutada oma olemasolevaid kogemusi ja aega, et aidata noori, kellel tugi puudub.„Sellistel hetkedel ei tohi käega lüüa ning tuleb näidata noorele, et oled tema jaoks olemas ja koostöö toimub edasi!“

Tugiisiku rolliks on olla noore jaoks olemas – reeglina on kohtumised kord nädalas, umbes kaks tundi korraga, kuid kui noore ja tugiisiku jaoks toimub mõni teine lahendus paremini, siis võib selle käiku võtta. Peamine on mitte ära kaduda ning olla järjepidev. Mitmete tugiisikute jaoks on olnud keeruline mõista vastutust ja kohusetunnet, mida tugiisikuks olemine kaasa toob. Samas ei tasu üle muretseda – tugiisik ei ole noore eest otsuste tegijaks.

Alates 2013. aastast tugiisikuna tegutsenud Maarika selgitab väga hästi, et tugiisik ei saa noorele lihtsalt öelda, mida ta nüüd järgmisena tegema peaks, sest need on noore enda elu puudutavad küsimused. Mida saab aga teha, on tal aidata ise nende vastusteni jõuda.

Ka sina oled tugiisikuks oodatud!

Tugiisikuteks on oodatud kõik need, kellel on teema vastu huvi. Varasem töökogemus sellel alal või erialane haridus ei ole vajalik. Piisab sellest, kui sul on soov panustada, sa oled valmis väljakutseks ning soovid ennast arendada. Noorele endile on aga just kasulik puutuda kokku erinevate inimestega, kes tutvustavad neile sellist külge maailmast, millega neil muidu kokkupuudet ei ole. Sügisel algava MTÜ RuaCrew poolt pakutava koolitusprogrammi läbimine annab uusi teadmisi, millele toetudes saab värske tugiisik RuaCrew meeskonna toetusel tegutsema hakata.

Tulevastele tugiisikutele pakutav tasuta koolitus on põhjalik ning koolitajateks rohke praktilise kogemuse ja teoreetiliste teadmistega koolitajad. Programmi kogukestvus on umbes 100 tundi, millest umbes 70 tundi on auditoorset tööd ning 30 tundi iseseisvat tööd. Kogu koolitus kestab viis kuud, toimudes 1-2 korda nädalas õhtuti ja laupäevadel. Koolituse käigus saadakse põhjalik ülevaade tugiisiku tööst ja rollist, enesekehtestamisest ja eneseväljendamisest, käsitletakse erinevaid teooriaid ja räägitakse psühholoogiast ning praktiliste harjutuste abil mängitakse läbi olukorrad, mis võivad ees oodata.

Aga miks siis ikkagi investeerida oma aega sellesse, et aidata last või noort, kes vähemalt hetkel on täiesti võõras. Meie arvates võib selle lõpetada kahele noorele tugiisikuks oleva Mariliisi mõttega: „Tahan oma teadmiste ja kogemustega olla noortele kasulik ning julgustada neid oma unistusi ellu viima. Tutvustada seda põnevat maailma meie ümber.“ 

Kirjutas MTÜ RuaCrew liige Ene Sepp.
Eelmine
Suvekooli järelkaja
Järgmine
Kuidas hoida end vaimselt tervena?

Kirjuta esimene kommentaar

Email again: